Kamarád jeřáb

29. 11. 2023
Kamarád jeřáb

Jsou vám sympatičtí ti, kdo nad věcmi nejprve přemýšlejí a teprve pak jednaní? Ti, kdo si nejprve poslechnou, co opravdu chcete a potřebujete, a až poté nabídnou řešení? Ti, kdo se nesnaží vnutit vám svou představu místo vašeho vlastního záměru? Pak vám jednání s Viktorem Margitou bude vyhovovat. Až se osobně na Costa del Sol potkáte, uvidíte, jak se skvěle doplňují obchodní cit a empatie.

Co tě přivedlo do Španělska?

To je docela dlouhé vyprávění, ale pokusím se to co nejstručněji popsat. Nejdřív jsem si na doporučení rodiny koupil apartmán, který jsem původně pouze pronajímal, abych pokryl náklady na hypotéku a provoz. Lítal jsem sem pouze jednou za měsíc na 3, 4 dny dobít baterky. Pak sem přijela na dovolenou Monika (jejímž klientem jsem tehdy v Praze byl) a po návratu do Čech mi navrhla, zda kdybychom společně ve Španělsku neprodávali nemovitosti. A já řekl ano! A tak v roce 2018 začala naše společná realitní cesta.

Jak náročné tady bylo začít podnikat a najít si obchodní partnery?

Stupeň náročnosti nedokážu úplně posoudit, ani ji moc neřeším. Důležité pro mě je, že nás to s Monikou od začátku neskutečně baví a každou překážku, co se nám postaví do cesty, dokážeme přeskočit tím, že se vždy oba podržíme. Já mám bohaté zkušenosti z marketingu, Monika zase z realitního byznysu a financí.

Obecně cesta k místním obchodním partnerům vede primárně přes znalost cizích jazyků. Respekt si následně člověk získá, když druhá strana vidí výsledky a přístup ke klientům. Naše filozofie je poskytovat komplexní a dlouhodobý servis, což obchodní partneři oceňují, i proto k nim máme otevřené dveře. 

Jednou jsi zmínil, že tvůj největší kamarád je jeřáb. Jak to přesně bylo myšleno?

To rad vysvětlím. Jeřáb je vždy signálem výstavby něčeho nového, takže když nějaký vidím poprvé,  snažím se co nejdřív se k němu zajít podívat. Takže s jeřáby jsem „kamarád“, pomáhají mi udržovat přehled toho, co se děje na trhu. Internet mi ho dává samozřejmě taky, ale je potřeba vidět věci v reálu. Je to jedna z věcí, jaké se snažím často klientům vysvětlit, že obrázky levných možností na internetu mají často béčkovou, céčkovou lokalitu. Na to je potřeba dávat velký pozor. Platí, že při výběru nemovitosti jsou nejdůležitější 3 věci: lokalita – lokalita – lokalita!

Pravdou je, že nyní zde vládne velký stavební ruch. Jak dlouho odhaduješ, že to ještě vydrží?

Obecně si myslím, že to bude mít dlouhodobější charakter. Po covidovém období je o tuto oblast obrovský zájem, významně roste turismus, práce na dálku je dostupnější, tím narostly zájem i atraktivita koupit si druhý, letní domov s krátkým doletem ze vlastního trvalého domova. Každou třetí nemovitost si tu kupují zahraniční zákazníci. A tento trend vždy táhne lidi z jiných zemí, kteří chtějí taky objevovat krásy tohoto místa. Navíc, po začátku válečného konfliktu na Ukrajině, narostl zájem klientů z České a Slovenské republiky, Polska i Maďarska. Povědomí o oblasti se díky tomu výrazně zvyšuje.

Ještě ke covidu – jak změnil požadavky a potřeby zájemců o koupi nemovitostí v zahraničí?

Změny jsou spojené především s vyšší dostupnosti práce na dálku, tzv. remote. Projevuje se to tím, ze klienti vyžadují například větší venkovní prostory v podobě terasy či zahrady. Kromě práce si chtějí lidi v místě bydliště i odpočinout. Trh nato zareagoval, proto u velké části nových projektů jsou rovnou součástí společných prostor taky co-workingové prostory, odpočinkové prostory v podobě vnitřních bazénu, spa, zahrad. Klient si tak koupí nové bydlení, kde si může práci na dálku užívat z velké terasy s výhledem na moře. V rámci areálu si jdou zaplavat, zacvičit, odpočinout do lázní, zahrát si i s dětmi tenis, padel a podobně. Vše na jednom miste, pod jednou střechou a šetří a užívá si čas bez zbytečných přesunů.

A co konkrétně tebe na životě ve Španělku, v Andalusii baví nejvíc?

Hodně věcí! Co mě velmi baví, je čistota a péče o okolí, zeleň, silnice. V tomhle je oblast Costa del Sol na top úrovni a dodává jí to prémiový charakter. Hodně klientů sem přijede a řekne: „Čekal jsem špinavé Španělsko“, ale z toho, co vidím jsem v šoku, pozitivním šoku.“

Kromě toho, když mám nad hlavou modrou oblohu skoro celý rok, tak má život úplně jinou energii. Baví mě neustále pozorovat, jak si Španělé umí užívat život tak trochu jinak. Je tady normální sedět u vína i s malými dětmi, venku klidně do půlnoci, dokonce do dvou do rána! Snídat ráno až v 11 hodin, obědvat od 14 do 17 hodin, povídat si na ulici se sousedem z auta, i když vytvoříte kolonu aut za sebou, která vás ovšem v klidu a bez troubeni objede.

Jsou tady široké možnosti sportovního vyžití, kvalita potravin je na vysoká a zároveň levnější  než u nás. Lidi jsou příjemní a usměvaví, v dojezdové vzdálenosti do dvou hodin je tu  neskutečné množství různých výletů. Taky gastronomické zážitky jsou tady doslova nekonečné. A když není chuť na španělskou kuchyni, tak jsou tady italské, řecké, indické, maďarské, japonské, thajské či libanonské restaurace.  

 


Související články

Nevybrali jste si z nabídky na webu?

Kontaktujte nás a získejte přístup k tisícům dalších nemovitostí v naší databázi.