Costa del Sol láká víc než před covidem, turisté jih Španělska milují

7. 3. 2024
Costa del Sol láká víc než před covidem, turisté jih Španělska milují

V roce 2023 zaznamenala oblast Costa del Sol podle veřejně dostupných statistik enormní nárůst turistů i nově přistěhovaných. Svědčí o tom třeba pohled na údaje z letiště v Málaze, které vloni podle Národního statistického úřadu (INE) vyřídilo rekordních 12,2 milionů mezinárodních příletů do Andalusie. Pro úplnost dodejme, že dosavadní maximum z roku 2019 činilo 12,02 milionů. „Jasný vzkaz i pro majitele investičních nemovitostí, že turisté jih Španělska vyhledávají dokonce ještě víc, než před covidovou pandemií,“ komentuje spolumajitel realitní kanceláře Viva España Viktor Margita.

Pokud bychom brali v potaz ještě turisty, kteří na Costa del Sol přicestovali jinak než letadlem, musíme počítat s dalšími skoro 2 miliony lidí. Všichni turisté zde v loňském roce utratili dohromady přes 19,137 milionů euro (tj. zhruba 478 milionů korun) – což je 12% meziroční nárůst. Ještě zajímavější je pohled výhradně na údaje z července a srpna. „Jen v těchto dvou prázdninových měsících na Costa del Sol přijelo 6 milionů turistů a ti vygenerovali příjmy za více než 8 milionů eur. Je opravdu vidět, jak je tento region populární a jak velkou ekonomickou sílu dokáže nabídnout,“ dodává Viktor. 

To potvrzuje také Esperanzo Gonzáles: „Costa del Sol je prosperující destinací s velkým potenciálem růstu, zejména na mezinárodní úrovni.“  Takto citovaly ředitele agentury Costa del Sol Tourism noviny Euroweekly s tím, že na jih Španělska jezdí nejvíce Britové, Francouzi a Nizozemci. Dále sem čím dál více jezdí Poláci, Finové, Irové, Italové a také Američané i Němci.  

Nejoblíbenější místa 

Cizince nejvíc zajímají oblasti na západ od Málagy. Estepona je druhým nejrychleji rostoucím městem v celém Španělsku, nyní je zde vedeno přes 77 tisíc residentů, z toho skoro 21 tisíc tvoří cizinci. Luxusním životem proslulá Marbella se také rozrostla a v lednu 2024 už měla více než 165 tisíc evidovaných obyvatel 152 různých národnostní, nejvíce zde žije Španělů a Britů. Na páté nejrychleji rostoucí město celého španělského království se dostala malebná Benalmádena. „Je zřejmé, že pokud se kdokoliv chce trvale nebo jen na část roku přesunout na jih Španělska, pak prioritně chce na místa, kde bezvadně funguje infrastruktura a služby, kde jsou mezinárodní školy pro děti a dostatek možností pro aktivní vyžití. Což přesně vyjmenovaná města splňují na vysoké úrovni. A celoročně příznivé počasí a mořský vzduch jsou bonusem navíc,“ říká ještě Viktor a dodává: „Pokud ale preferujete klidnější tempo, pak naopak na východ od Málagy jsou nádherná a romantická místa, kde čas plyne volněji. Turisté sem jezdí samozřejmě také, ale jedná se o trochu jiné skupiny. Třeba Nerja rozhodně stojí za návštěvu. Na tamní vyhlídce nazvané balkon Evropy se dokonce podle legendy plní sny.“  

A sny – ty o bydlení u moře - také plní agentura Viva España. Stačí jen říct, jaký je ten váš. 


Související články

Nevybrali jste si z nabídky na webu?

Kontaktujte nás a získejte přístup k tisícům dalších nemovitostí v naší databázi.